Już 8 maja rozpocznie się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, czyli tygodniowe święto czytelników i sympatyków tych placówek. W Raciborzu na jego inaugurację zaplanowano IV Bieg z Książką! Impreza odbędzie się w sobotę 9 maja.
Chętni będą mogli pobiec na trzech, różnych dystansach: bieg rodzinny na dystansie 400 m, sztafeta z książką 4×400 m oraz bieg indywidualny na dystansie 1000 m. W biegu mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy chcą aktywnie spędzić sobotnie popołudnie. Podczas biegów nie będzie liczony czas – najważniejsza jest po prostu dobra zabawa! Jednym z warunków udziału w Biegu jest posiadanie podczas biegu książki w ręku lub audiobooka na słuchawkach – przekazują organizatorzy.
Atrakcji w Raciborzu w ramach Tygodnia Bibliotek będzie jednak znacznie więcej:
V Konkurs Pięknego Pisania i Kaligrafii Artystycznej dla Dorosłych
11.05 godz. 18:00, Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Czy w czasach komputerów i urządzeń mobilnych jest jeszcze możliwe ładne i staranne pismo? Zawalcz o tytuł Mistrza w konkursie pięknego pisania i kaligrafii artystycznej dla dorosłych. Zgłoszenia do 6 maja. Konkurs polegać będzie na przepisaniu otrzymanego tekstu na dostarczonym przez Organizatora papierze przy pomocy przyniesionego ze sobą pióra na atrament lub innych środków do pisma kaligraficznego (np. pisaka pędzelkowego).
Anna Kańtoch – spotkanie autorskie
12.05 godz. 17:00, Biblioteka Ostróg, ul. Bielska 12
Anna Kańtoch – autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Łaska (2016),jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Wiara (2017) otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.
Warsztaty „Eko sprzątanie Ekologiczne środki czystości”
12.05 godz. 17:00, Biblioteka Ocice, ul. Tuwima 1
Warsztaty dla każdego, kto chce zadbać o zdrowy i pozbawiony szkodliwych substancji dom. Uczestnicy zapoznają się z surowcami do produkcji ekologicznych środków do sprzątania. Każdy uczestnik otrzyma skrypt z przepisami, a wykonane środki w szklanych słoikach zabierze do domu. Zapisy: f3@biblrac.pl, tel. 32 415 7639
ULOTNE PIĘKNO – wernisaż wystawy fotografii Patrycji Sobczyk i Dawida Pawlara
13.05 godz. 17:00, Galeria Gawra ul. Kasprowicza 12
Wernisaż wystawy prac przedstawicieli Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON działającego ponad 20 lat przy Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu: Patrycji Sobczyk – absolwentki Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu i Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (kierunek: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych) i Dawida Pawlara – studenta roku dyplomowego Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (kierunek: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych).
„Śląsk niezatarty. Podróż po miejscach zapomnianych” – spotkanie z Beatą i Pawłem Pomykalskimi
14.05 godz. 18:00, Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Beata i Paweł Pomykalscy – duet w pracy i życiu, póki co skutecznie łączący obowiązki zawodowe z zainteresowaniami. Są podróżnikami, autorami przewodników krajoznawczych i książek podróżniczych, specjalizują się w Bałkanach Zachodnich, Włoszech, Czechach oraz Niemczech. Z urodzenia i wyboru związani z ukochanym Górnym Śląskiem, któremu poświęcają szczególnie dużo uwagi. Prowadzą bloga Adventum-konkretnie o podróżach. Są autorami m.in. książek Czechy Nieoczywiste, Włochy Nieoczywiste, trzech tomów serii „Polska z pomysłem” i wielu innych publikacji.
Konkurs Godki Śląskiej „Tukej piyknie godomy”
15.05 godz. 9:30, Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Konkurs organizowany po raz szesnasty pod patronatem Prezydenta Miasta oraz Starosty Raciborskiego. W konkursie udział biorą dzieci i młodzież z Raciborza i Powiatu Raciborskiego, którzy prezentować będą piękną śląską godkę. Zgłoszenia przyjmowane do 30 kwietnia 2026 roku.
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!




