Wczoraj, 26 listopada w Starostwie Powiatowym odbyło się posiedzenie Rady Powiatu. Listopadowa sesja to czas podsumowań, bo nowy rok to nowy budżet, nowe inwestycje, plany i projekty.
Podczas wczorajszego posiedzenia Starosta Raciborski podsumował inwestycje rozpoczęte w 2024 roku, a także opowiedział o nowych:
- Trwa przebudowa drogi w Turzu. Nowy asfalt, który już niedługo będzie służył mieszkańcom.
- W Rudniku przy ul. Kozielskiej w Rudniku zrobiono dojazd do ronda.
- Złożono wniosek na remont odcinka ul. Pogrzebieńskiej w Raciborzu i ul. Brzeskiej w Pogrzebieniu. W porozumieniu z prezydentem miasta Jackiem Wojciechowiczem i wójtem Kornowaca Grzegorzem Niestrojem, został złożony wniosek na remont 3 km drogi, a koszt to 5,5 mln złotych.
- Jedna z największych inwestycji, warta prawie 50 mln złotych, przebudowa dróg w Pietrowicach Wielkich i Rudniku. Aktualnie trwa przygotowanie niezbędnych dokumentów.
- Modernizacja infrastruktury sportowej w II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu. Niedawno została podpisana umowa z wykonawcą, aktualnie trwa przygotowanie dokumentacji.
- W trakcie realizacji jest termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”.
- Już niebawem zostanie zakończony remont auli w Ekonomiku.
- Powiat realizuje zadanie scalania gruntów w Lekartowie (3,5 km nowych dróg, 2 km rowów), w Samborowicach (7 km nowych dróg, 8 km rowów), Roszków (8 km nowych dróg, ponad 10 km nowych rowów). Przy okazji tej inwestycji powstają również nowe ścieżki rowerowe.
- Zakończona została inwestycja Bieńkowice-Krzanowice-Bojanów.
- Została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji przebudowy drogi powiatowej przy ul. Lubomskiej w Pogrzebieniu.
- Aktualnie trwa przebudowa ogrodzenia w I Liceum Ogólnokształcącym, o co bardzo długo zabiegał Przewodniczący Rady Powiatu- Tomasz Cofała.
- Powiat Raciborski planuje zamontować na 9 budynkach oświatowych paneli fotowoltaicznych.
- Złożono wniosek na termomodernizację Budowlanki, Gastronomika i PZD w Raciborzu.
- Złożono wniosek na zadanie warte ponad 10 mln złotych na zadanie „Zintegrowany rozwój szkolnictwa branżowego”.
- Powiat inwestuje również w swojego przewoźnika PKS Racibórz, który planuje wyposażyć w niskoemisyjne autobusy. Projekt warty 9 mln złotych.
- Złożono wniosek o dofinansowanie na zadanie „Poprawa jakości kształcenia ogólnego w zakresie edukacji matematycznej”. Realizacja tego zadania jest zaplanowana na lata 2025-2026.
- Złożono projekt na poprawę kształcenia zawodowego w Ekonomiku pn. Akademia Zawodowców 2.0, którego wartość wynosi 800 tysięcy zlotych.
- Zawodowcy z pasją w CKZiU nr 1 – koszt zadania to 600 tysięcy złotych.
- Dostosowanie kształcenia zawodowego na rynku pracy w Mechaniku – koszt 1,8 mln złotych.
- Cyfryzacja powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, którego koszt wynosi 8 mln złotych, ale złożono wniosek o dofinansowanie w wysokości 85 % wartości.

Najbardziej spektakularne inwestycje zrealizowano jednak w Szpitalu Rejonowym im. dr J. Rostka przy ul. Gamowskiej w Raciborzu.
- „Przebudowa z rozbudową budynku szpitala w celu stworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Szpitalu Rejonowym im. dr Józefa Rostka w Raciborzu”:
W Raciborzu utworzono nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), przebudowując istniejącą izbę przyjęć i dostosowując ją do najwyższych standardów. Projekt obejmował modernizację budynków, dobudowę nowego segmentu oraz wymianę instalacji. Łączny koszt prac wyniósł ponad 4,7 mln zł, a realizację powierzono firmie DOMBUD S.A. Inwestycja zwiększy dostępność i jakość opieki medycznej w regionie.
W ramach projektu zakupiono: sprzęt i aparaturę medyczną z przeznaczeniem na wykorzystanie
w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, specjalistyczną aparaturę medyczną dla dwóch stanowisk wstępnej intensywnej terapii oraz wyposażenie socjalno-bytowego.
- Głęboka modernizacja oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych:
Projekt realizowany przez Szpital Rejonowy w Raciborzu w ramach programu „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie” został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt inwestycji wynosi 31 573 385,78 zł, z czego 17 310 968,00 zł pochodzi z dotacji NFOŚiGW, a 14 262 414,78 zł to środki własne, w tym wsparcie Powiatu Raciborskiego i kredyty.
Zakres inwestycji obejmuje montaż 5 rewersyjnych gruntowych pomp ciepła, budowę nowej kotłowni z 3 kotłami gazowymi, instalację paneli fotowoltaicznych (577,5 kW), docieplenie ścian i stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację oświetlenia na LED, oraz montaż systemu automatyki BMS do zarządzania zużyciem energii.
Dotychczas zrealizowane zostały umowy na dokumentację budowlaną, wymianę oświetlenia oraz termomodernizację bloku D. Umowa na budowę kotłowni oraz instalację pomp ciepła i fotowoltaiki została podpisana na kwotę 21 546 306,01 zł, a przewidywany termin zakończenia projektu to 31.12.2024 r.




