Ścieżka rowerowa ma połączyć Nędzę z Kuźnią Raciborską

Wójt Gminy Nędza Leszek Pietrasz, Burmistrz Kuźni Raciborskiej Wojciech Gdesz oraz Wójt Gminy Rudnik Piotr Rybka spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego z wicemarszałkiem Grzegorzem Boskim oraz wicewojewodą Michałem Kopańskim. Głównym celem wizyty było przedstawienie dwóch wniosków dotyczących rozszerzenia planowanych inwestycji drogowych o budowę ścieżek rowerowych, oraz remontu drogi wojewódzkiej nr 421 w Gminie Rudnik.

Pierwszy z wniosków dotyczy drogi wojewódzkiej nr 915 na odcinku Racibórz – Zawada Książęca. Samorządowcy, wspólnie z radnymi i sołtysami Zawady, Łęgu i Ciechowic, postulują o uwzględnienie w projekcie modernizacji drogi również budowy ścieżki rowerowej.

Obecna infrastruktura nie zapewnia bezpieczeństwa pieszym ani rowerzystom. Droga jest wąska, nie ma pobocza ani chodnika. Wraz z budową nowego mostu na Odrze w Ciechowicach spodziewamy się większego natężenia ruchu, dlatego musimy działać już teraz – mówi wójt Leszek Pietrasz.

Podkreślano, że ścieżka rowerowa na tym odcinku nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale też zachęci mieszkańców do korzystania z roweru jako środka transportu. Podczas rozmów poruszono również temat istniejących, ale mocno zdegradowanych chodników w Zawadzie Książęcej i Ciechowicach. Wójt Nędzy podziękował za uwzględnienie remontu chodników w planowanym remoncie drogi DW 915 – Racibórz-Ciechowice.

Drugi złożony wniosek dotyczy drogi wojewódzkiej nr 922 na odcinku Kuźnia Raciborska – Nędza. Obecnie trwa procedura uprawomocnienia decyzji wojewody w sprawie przebudowy tej drogi. Władze gmin Nędza i Kuźnia Raciborska zaproponowały, by jedna strona projektowanego chodnika została zamieniona na ścieżkę rowerową biegnącą równolegle do ul. Jana Pawła II.

To miejsce intensywnie wykorzystywane przez rowerzystów jako łącznik pomiędzy rezerwatem przyrody Łężczok a trasami rowerowymi w okolicznych lasach. Widzimy potrzebę stworzenia tam bezpiecznej i nowoczesnej infrastruktury rowerowej – zaznaczył burmistrz Wojciech Gdesz.

Jak podkreślają włodarze, planowana ścieżka może być pierwszym etapem większego projektu – wspólnej trasy rowerowej pomiędzy sołectwami Nędza i Kuźnia Raciborska. Projekt ten ma nie tylko funkcję komunikacyjną, ale również rekreacyjną i turystyczną, łącząc najciekawsze przyrodniczo i kulturowo punkty obu gmin.

To był konstruktywny i merytoryczny dialog. Liczymy, że nasze wnioski spotkają się z przychylnością i zostaną uwzględnione w dokumentacji projektowej. Słowa uznania kierujemy również do dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, Zbigniewa Tabora, za planowany remont DW 915 oraz chodników, a także do Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody oraz Moniki Mużelak, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg – za ich zaangażowanie i skuteczne działania, które umożliwiły realizację tak potrzebnych inwestycji drogowych. Dziękuję również Nadleśniczemu Tomaszowi Pacia za wyrażenie woli współpracy w zakresie realizacji planowanej inwestycji pn „Ścieżka Rowerowa Kuźnia Raciborska – Nędza– dodaje Wójt Leszek Pietrasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne w tym tygodniu

Tematy

spot_img

Powiązane

Kategorie

spot_imgspot_img