Zwolnienie lekarskie to oficjalny dokument, który uprawnia pracownika do zwolnienia z obowiązków zawodowych w celu poprawy swojego zdrowia.
Rewolucja w zwolnieniach lekarskich
Zimowy okres to czas wzmożonych zachorowań i absencji w pracy. Każdego roku częste zwolnienia lekarskie pracowników obciążają pracodawców. Już w ubiegłym roku, nowy rząd zapowiadał zmiany w zwolnieniach lekarskich. Po zmianie to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci chorobowe już od pierwszego dnia zwolnienia, a nie jak do tej pory po 33. dniach.
W kieszeniach przedsiębiorców pozostaną dodatkowe środki
To bardzo rewolucyjna zmiana, która ma na celu odciążenie pracodawców i jest zapowiedzią rozwoju działalności gospodarczej. Według wstępnych szacunków, przedsiębiorcy w 2022 r. za chorobowe swoich pracowników zapłacili ok. 11 mld złotych.
Pensja w dwóch częściach
Dla pracowników jednak oznaczać to będzie pensję w częściach. Pracodawca wówczas wypłacałby wynagrodzenie za czas przepracowany, za okres przebywania na zwolnieniu wynagrodzenie wypłaci ZUS. Warto jednak zauważyć, że ten drugi na wypłatę ma 30 dni od dnia otrzymania pełnej dokumentacji. Co może być problematyczne dla tych, którzy mają pewne zobowiązania.


