Fotografia Otworkowa – co to takiego?

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na finisaż wystawy i niezwykłe spotkanie z twórcami w ramach OFFO 2023. W ponad 30 galeriach na Śląsku, a także Galeria Gawra znajdująca się przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, trwa festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2023.

Podczas wystawy możemy zobaczyć prace wykonane przy pomocy aparatu typu camera obscura. W Raciborzu mamy okazję obejrzeć fotografie Marty Mikołajczyk, Magdaleny Wanat-Drobisz i Mirosława Radomskiego, a spotkanie z twórcami zaplanowano na piątek 24 listopada.

Fotografia otworkowa należy do jednej z ciekawszych technik fotografowania. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu, jednak potrzeba trochę pomysłowości.
Zdjęcia możemy zrobić na przykład przy użyciu papieru fotograficznego i odpowiedniego pudełka. Jest to technika wykonywania zdjęć przy użyciu aparatu bez obiektywu. Funkcję obiektywu pełni tutaj otwór, przez który przechodzi światło. Ono z kolei padając na materiał światłoczuły umieszczony po przeciwległej stronie aparatu tworzy nasz obraz.

OFFO to Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej został zorganizowany przez Grupę Trzymającą OFFO. To festiwal, który gromadzi twórców posługujących się fotografią otworkową. Celem tego jest pokazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej szerszej publiczności.

 

Swoje prace w ramach OFFO 2023 w Raciborzu prezentują:

Marta Kołodziejczyk – miłośniczka fotografii alternatywnej, użytkownik analogu i ciemni. Zdobywca srebrnych i brązowych medali w międzynarodowych konkursach fotograficznych, takich jak PX3 Paris, Budapest International Foto Awards, MonoVisions Photography Awards czy Monochrome Awards.

Mirosław Radomski – fotograf Fotoklubu Rzeczypospolitej, prezes Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 2011 roku zajmuję się fotografią otworkową. Laureat „Pinhole Porto Photography" w Portugali. Jego fotografie były prezentowane w Meksyku, Peru czy Ekwadorze.

Magdalena Wanat-Drobisz – absolwentka grafiki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Wyzwania pedagogiczne łączy z działaniami artystycznymi na polu grafiki warsztatowej, ilustracji oraz fotografii w technikach dawnych i alternatywnych. Prezentowała prace na wielu wystawach indywidualnych, grupowych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w USA, Norwegii, Japonii, Ukrainie.

Popularne w tym tygodniu

Tematy

spot_img

Powiązane

Kategorie

spot_imgspot_img