Dzień Strażaka 2026 na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyły się dziś (28.05) powiatowe obchody Dnia Strażaka. Do udziału zaproszeni zostali zarówno zawodowcy, jak i ochotnicy z terenu powiatu, a także zaproszeni goście, z władzami parlamentarnymi, samorządowymi i pożarniczymi na czele.

Gości przywitał komendant powiatowy PSP w Raciborzu, st. bryg. Jarosław Ceglarek, który podziękował funkcjonariuszom za ich dotychczasową służbę, podkreślił ich zaangażowanie w zapewnianie bezpieczeństwa mieszkańców, i życzył tyle samo powrotów co wyjazdów na akcje.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wręczenie odznaczeń, nagród i awansów. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej’’ funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Srebrne odznaki ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej’’ otrzymali:

  • aspirant Łukasz Sczensny
  • starszy ogniomistrz Piotr Witeczek

Brązową odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej’’ otrzymał

  • młodszy kapitan Jan Hopko

      Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał również Odznaki ,,Świętego Floriana” funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu i druhom jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Otrzymali je:

      • starszy ogniomistrz Łukasz Kura
      • młodszy ogniomistrz Marcin Wyżgoł
      • druhna Aleksandra Bartoń – OSP Siedliska
      • druh Brunon Botorek – OSP Racibórz – Brzezie
      • druh Krystian Chrośnik – OSP Rudy
      • druh Artur Cwik – OSP Tworków
      • druh Herbert Czogała – OSP Bojanów
      • druh Marian Lasak – OSP Bolesław
      • druh Edward Morciniec – OSP Kuźnia Raciborska
      • druh Bogdan Pientka – OSP Owsiszcze
      • druh Bernard Płaczek – OSP Bojanów
      • druh Wilhelm Walenko – OSP Kobyla

        Wręczono również Złote Znaki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nadanych przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymali je:

        • starszy brygadier Roland Kotula
        • druh Joachim Dudek

          Dokonano również wręczenia Medali Honorowych Imieniem Bolesława Chomicza nadanych przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ich laureatami zostali:

          • druh Jan Galli
          • druh Rafał Lesznik

            Wręczono też medale ,,Za zasługi dla pożarnictwa’’ nadane przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa śląskiego.

            Złote medale otrzymali:

            • druh ogniomistrz Marek Wiszkony
            • druh Paweł Kramarczyk
            • druh Damian Raida

              Srebrne medale otrzymali:

              • starszy kapitan Radosław Bar
              • starszy ogniomistrz Krzysztof Glenc
              • druh Michał Regieńczuk
              • druh Roman Strachota

                Brązowymi medalami uhonorowano:

                • Grzegorza Swobodę
                • Wojciecha Gdesza
                • podpułkownik Dagmarę Lotawiec – Serafin
                • starszego ogniomistrza Michała Łukaszczyka
                • druha sekcyjnego Adama Kramarczyka

                Starszy ogniomistrz Damian Bednarski został ponadto odznaczony odznaką Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia otrzymał starszy kapitan Mirosław Hyjek, a tę samą odznaką II stopnia uhonorowano starszego ogniomistrza Andrzeja Bugdoła.

                Za zaangażowanie, profesjonalizm oraz wieloletnią służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Krzyżem Świętego Floriana w trakcie obchodów Dnia Strażaka w Częstochowie odznaczeni zostali mł. bryg. Mateusz Wyrba, mł. bryg. w stanie spoczynku Jan Krolik oraz druh Martin Lamla.

                Z kolei w Tarnowskich Górach odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2026. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej oraz licznie przybyłych druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Podczas uroczystego apelu wyróżniono również strażaków z Raciborza za ich zaangażowanie, profesjonalizm oraz wieloletnią służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Krzyżem Świętego Floriana odznaczeni zostali kpt. Marek Wranik oraz druh Bernard Ławnik. Brązowy Medal za Długoletnią Służbę otrzymał st. kpt. Mateusz Musioł.

                ZOSTAW ODPOWIEDŹ

                Proszę wpisać swój komentarz!
                Proszę podać swoje imię tutaj

                Popularne w tym tygodniu

                Tematy

                spot_img

                Powiązane

                Kategorie

                spot_imgspot_img